Що таке OSB і як з ним працювати?

Одним із сучасних будівельних матеріалів, який широко застосовуються в будівництві промислових, цивільних і житлових об’єктів вважаються плити OSB або ОСП (орієнтовано-стружкові плити). Ці плити, завдяки своїм властивостям все більше витісняють з ринку такі матеріали, як деревно-стружкові плити і фанеру. Основною перевагою плит ОСП, в порівнянні з фанерою і ДСП вважається їх стійкість до впливу вологи і міцність.

Велика міцність досягається за рахунок зміненої структури. Плити виготовляються не з відходів, а із спеціально приготовленої деревини, яка попередньо розпускається на невеликі пучки волокон, сушиться, змішується з водостійким матеріалом і восковою сумішшю. З суміші формують тонкі шари, і вже потім з цих шарів під тиском і при високій температурі формується сама плита.

ОСП плита застосовується для обшивки стін всередині і зовні будівлі, обшивки мансард, як підготовчий шар підлог, в якості елементів знімною багаторазової опалубки, влаштування основ, замість обрешітки з дощок, під скатні дахи, в тому числі, коли використовують м’які покрівельні матеріали. З плит ОСП виготовляють стінові панелі — ОСП + утеплювач + ОСП.

При виконанні робіт з застосування плити ОСП існують певні правила. Коли плиту монтують на лаги, рекомендується залишати між ними зазори не менше 3 мм. Під час монтажу плит між стінами або при влаштуванні «плаваючої підлоги», між плитою і стіною залишають відстань не менше 12 мм. Плити ОСП укладаються перпендикулярно до лагів, таким чином, щоб короткі краї плит і їх стикування розташовувалися на лагах. Якщо монтаж плит ведеться на підлоги першого поверху, по ґрунту необхідно крім влаштування додаткового шару гідроізоляції безпосередньо на ґрунті, створювати, з нижньої сторони, захист від вітру. Для кріплення плит застосовують гвинти для деревини, кільцеві або спіральні цвяхи. При цьому фахівці говорять про те, що чорні саморізи для кріплення гіпсокартону не підходять для кріплення плит ОСП. На проміжних підпорах кріплення проводять не рідше ніж через 30 см, на стиках плит повинна бути відстань не менше 15 см.

Монтаж плит ОСП на стіни допускається у вертикальному і горизонтальному положенні, при цьому зазор між плитами дверними та віконними прорізами повинен бути не менше 3 мм. При обшивці стін рекомендується застосовувати плити з товщиною 12 мм. при цьому рекомендована відстань між стійками каркаса стіни має бути від 400 до 600 мм. Для кріплення застосовують гвинти для деревини, кільцеві або спіральні цвяхи, довжина яких повинна бути більше в 2,5 рази товщини плити. При цьому відстань між кріпленням в місцях з’єднання плит повинно бути не менше 15 см, а при проміжному кріпленні не менше 30 см, на зовнішніх краях стін не менше 10 см. При кріпленні плит слід враховувати, що цвяхи і шурупи вганяють на відстані від краю плити не менше 1 см.

Під час обшивки плитами дахів слід враховувати, що вони монтуються перпендикулярно кроквам або обрешітці. З’єднання коротких країв листа плит не повинні висіти в повітрі, а розташовуються на кроквах або обрешітці та повинна бути покладена не менше ніж на дві опори. Між плитами залишають зазори не менше 3 мм. Довгі краї плит кріплять між собою сполучними скобами. Правила кріплення цвяхами або гвинтами такі ж, як і при і монтажі плит на стіни.

Видео:

Как производится OSB

Ремонт пола из OSB плит