Permocultúra sa stáva čoraz obľúbenejším súborom nástrojov a nápadov pre poľnohospodárov a záhradníkov. Toto je prístup k poľnohospodárstvu, ktorý sa snaží simulovať stránku takým spôsobom, že je esteticky príjemný, produktívny a vyvážený životnými prostredím a navrhuje ekosystémy, ktoré sa stávajú samostatne regulujúcimi a regeneračnými, čím sa v priebehu času znižuje potreba ľudskej práce. Tento prístup kombinuje také disciplíny, ako sú ekológia, technológia, ekonómia, záhradníctvo, evolúcia, energetické systémy, sociálna spravodlivosť a ďalšie zdanlivo nesúvisiace oblasti.
Je dôležité poznamenať, že permakultúra sa najčastejšie používa na vytváranie efektívnej a produktívnej krajiny, ktorá sa podporuje regeneráciou biodiverzity a stratenej plodnosti.
Ak chcete svoje stránky dobre navrhnúť alebo len pridať ďalšie metódy záhradníctva životného prostredia do svojho repertoáru, môže vás zaujať permacultúra.
Ako funguje permakultúra?
Permacultúra používa súbor troch etických hodnôt a siedmich princípov na kombináciu ľudí s ekológiou a potenciálom krajiny.
3 Etické hodnoty
Etika je základom pre návrh permakultúry a zahŕňa tri hodnoty: starostlivosť o pôdu, starostlivosť o ľudí a obnovenie hojnosti.
1. Starostlivosť o Zem
Sme rovnako zdraví ako naša planéta je zdravá. Starostlivosť o lesy, rieky a formy rozmanitosti života na našej veľkolepej planéte, ktoré majú úžitok. Na svojom webe aktívne hľadajte spôsoby, ako obnoviť plodnosť a biologickú rozmanitosť, a nielen podporovať súčasné podmienky. Keď navrhujú permakultúrnu krajinu alebo záhradu, položili si otázku, pomoc alebo poškodenie Zeme, je to špecifická akcia, existuje environmentálny a efektívnejší spôsob, ako dosiahnuť tento cieľ?
2. Starostlivosť o ľudí
Starostlivosť o ľudí zahŕňa starostlivosť o seba a svoju vlastnú rodinu. Keď prevezmeme zodpovednosť za svoju vlastnú existenciu, nevyhnutne začneme vyrábať viac a menej konzumovať. Tento výber z spotrebiteľa nám pomáha vyhnúť sa výrobkom a spoločnostiam, ktoré prevádzkujú ľudí.
3. Obnovenie hojnosti
Keď sa nám záleží na Zemi, príroda reaguje s množstvom — viac biodiverzity, viac rastlín, viac zvierat, čistej vody, čistým vzduchom atď. Môžeme vrátiť prospešné toky, ako je dažďová voda alebo kompost, späť do systému, aby sme vytvorili ekosystém podporujúci samo -podporu, ktorý vyžaduje menej nákladov z vonkajších zdrojov.
Toto je vrchol ochrany Zeme: povzbudzovanie množstva pôdy, na ktorej žijeme namiesto ich vyčerpania.
Keď sa staráme o seba a konáme ako zodpovední spotrebitelia, život sa stáva hojným. Máme prístup k bohatým, zdravým, pestovaným jedlom v našej záhrade. Sme finančne stabilnejší. Nakoniec, starostlivosť o našu vlastnú existenciu zaisťuje množstvo, ktoré je možné investovať do našej spoločnosti.
7 hlavné zásady permakultúry
Súbor týchto princípov vedie návrh majetku takým spôsobom, aby všetky časti spolupracovali čo najefektívnejšie, aby sa všetky pozemné zdroje používali podľa ich plného potenciálu. Nejde o prísne pravidlá, ale skôr usmerňujúce zásady, ktoré vedú ľudí, ktorí chcú simulovať prírodu na svojich stránkach.
1. Pozorovanie
Sledujte krajinu vo všetkých ročných obdobiach a všetky denné obdobie, aby ste pochopili jeho individualitu, jej podstatu. Rovnako ako slnko, vietor a voda sa pohybujú po ňom? Sledujte svoju pôdu najmenej rok pred úplne rozvinutou, všimne si to sezónne vzory. To neznamená, že v tejto chvíli nemôžeme komunikovať s našou zemou alebo položiť záhradu, ale zohľadnenie pozorovaných vecí nám z dlhodobého hľadiska pomôže.
Niektoré z potrebných pozorovaní:
Aké druhy rastlín na tomto mieste prirodzene rastú?
Aké druhy divých zvierat k nemu prichádzajú? Majú určitú trasu, aký denný čas alebo sezóna sú aktívni? Aké prvky krajiny ich priťahujú?
Štúdium pohybu slnka je jedným z hlavných pozorovaní. Kde sú oblasti slnka a tieňa, ako sa menia, keď sa slnko pohybuje počas dňa a sezóny?
Pozorovanie nám môže ušetriť čas a úsilie.
2. Spojenie
Toto nie je počet prvkov v systéme, toto je počet pripojení s každým prvkom.
To znamená, že výkon vašej farmy nemusí nevyhnutne závisieť od počtu prvkov vyrábajúcich jedlo (ovocné stromy, poľnohospodárske plodiny, hospodárske zvieratá atď. D.), že máte, ale nevyhnutne závisí od toho, ako sú vzájomne prepojení.
Zvyšovanie užitočných spojení medzi komponentmi vytvára stabilný systém. Pre pohodlie by sa mali umiestniť prvky s najväčším počtom pripojení vedľa seba.
Územné plánovanie podľa permacultúry je stratégia, ktorá nám pomôže vytvoriť objednávku na webe v súlade s tým, ako sú prvky navzájom prepojené a ako často používame každú z nich alebo by sme sa mali postarať o niečo.
3. Získanie a zachovanie energie a materiálov
Identifikovať a používať prospešné toky, ktoré je možné nasmerovať na vyššiu ziskovosť alebo zvýšenie biodiverzity.
Voda je užitočný prúd. Výroba a použitie vody na mieste znižuje našu potrebu zavlažovania a zároveň zlepšuje zdravie pôdy. Príležitosti pre každú stránku sú však individuálne.
4. Každý prvok predstavuje rôzne funkcie
Vyberte a vložte každý prvok do systému tak, aby vykonával čo najviac funkcií. Ak sú prvky správne umiestnené, ekosystém sa môže začať podporovať naša najmenšia práca.
Výber rastlín, ktoré vykonávajú mnoho rôznych funkcií. Napríklad niektoré rastliny môžu byť plodné, používané ako mulč, priťahujú opeľovače, užitočný hmyz a vykonávajú ďalšie funkcie.
5. Každá funkcia je podporovaná niekoľkými prvkami
Použite niekoľko rôznych metód pre dôležité funkcie. To zvyšuje redundanciu systému a chráni ho v prípade odmietnutia jedného alebo viacerých prvkov.
Zabezpečenie môže zabezpečiť samotu, ochranu pred vetrom, prístrešie pre užitočný hmyz a divoké zvieratá a vtáky, opeľovače, dáva jedlým bobúľ a ovocia a oveľa viac, ak sa vysadí správna kombinácia rastlín.
6. Malé zmeny pre významný účinok
Pozorovaním určte body aplikácie vplyvu v systéme, kde najmenšie množstvo práce vedie k najväčším zmenám.
Projekt projekt niekedy môže použiť materiály, ktoré už sú zavedené pre najlepší účinok s najmenším objemom materiálov.
7. Pomocou malých a intenzívnych systémov
Malé systémy môžu byť ovládané menším počtom zdrojov, čo z nich robí energiu -efektívnejšie a vyžadujú si menej času. Ak bude malý systém úspešný, zopakujte ho vo väčšom rozsahu.
Obliekanie jedlých rastlín je dobrým príkladom malého systému. Jednoduchým výmenou tradičných terénnych úprav za jedlé rastliny môžeme zvýšiť našu produktivitu bez veľkých nákladov.
Na malej ploche, po celom svete, vysoké stromy s jedlým ovocím, malými stromami, kríkmi, bylinkami, zemskými krytmi a horolezeckými rastlinami môžu rásť spolu.
Ako začať
Permocultúra je komplexný návrhy prístupu, ktorý môže zvýšiť výkon a efektívnosť vašej farmy alebo záhrady. Ale keďže zahŕňa mnoho disciplín, to nie je to, čo sa môžete naučiť za jeden deň. Ale rovnako ako mnoho vecí v našich životoch, prax zlepšuje naše zručnosti. Začnite experiment z malej sekcie a potom vyhodnoťte, či sa ciele dosiahnú. Ak áno, je možné tento experiment rozšíriť? Ak to nefungovalo, existuje ďalšia stratégia, ktorá môže fungovať lepšie?
Nebojte sa experimentovať. Nakoniec budú rôzne stratégie fungovať pre rôzne podnebie a rôzne podmienky.
Оставить коммент.