Nekontrolované a neopodstatnené použitie antimikrobiálnych liekov viedlo k výskytu antibiotickej rezistencie baktérií. Teraz tento problém získal celosvetovú škálu. Medzinárodné organizácie zavádzajú monitorovacie programy, ktoré sa snažia kontrolovať vzhľad populácií rezistentných na antimikrobiálne lieky, ako sú enterokoky rezistentné na vanimicín, zlaté stafylokoky a podobne. Z pohľadu mikrobiológie sa nič zvláštne nestane, pretože vesmír má svoje vlastné zákony, ktoré mu pomohli existovať mnoho miliónov rokov. Toto je jeden z mechanizmov na prispôsobenie baktérií na prežitie.
Iné formy života — Vírusy majú rôzne druhy mechanizmov prežitia. Takmer každý známy typ baktérií je majstrom pre jeden alebo viac vírusov (bakteriofágy). Prvá zmienka o terapeutickom používaní fágov vo veterinárnej medicíne je spojená s názvom Felix D’Erell. Na jar roku 1919 vo Francúzsku došlo k vypuknutiu vtáčieho týfusu u kurčiat. Preskúmal niekoľko mŕtvych jatočných tiel, zvýraznil a identifikoval patogén — Salmonella Gallinam. Vylučoval tiež bakteriofágy od mŕtvych kurčiat a zažil ich účinnosť pri prevencii a liečbe ochorenia spôsobeného Salmonella gallinamom u šiestich experimentálne infikovaných vtákov. Výsledkom bolo, že použitie fágov varovalo smrť vtáka z bakteriálnej infekcie, zatiaľ čo dve kontrolné kurča (ktoré nedostalo bakteriofág) zomrelo na jedinú injekciu patogénu. Výsledky tohto testu sa stali základom pre veľký výskumný výskum.
Prvým biologickým modelom, ktorý sa použil na štúdium terapeutického účinku bakteriofágov, bola salmonelóza a kurčatá.
Použitie bakteriofágov
Fágy baktérií sú bežné takmer vo všetkých ekosystémoch: v pôde, vode, vzduchu, výkaloch ľudí a zvierat, priemyselných a domácich odtokov a podobne. Sú jedným z prvkov týchto systémov, respektíve spektrum bakteriálnych patogénov, ktoré môžu byť cieľmi fágov, sú dosť široké. Vďaka tomu sú významnou alternatívou k antibiotikám a ideálnou „zbraňou“ proti mikróbom.
Vedecká diskusia o účinnosti fagish terapie sa odohrala bezprostredne po aplikácii na prevenciu a liečbu bakteriálnych infekcií pomocou vírusov baktérií. Niektorí vedci považovali bakteriofágy za živé enzýmy, iní tvrdili, že majú antibakteriálne látky. Prvé lieky boli skutočne trochu nedokončené, pretože obsahovali zvyšky živín, produkty metabolizmu a zvyšky bakteriálnych buniek. Produkty metabolizmu môžu obsahovať antimikrobiály a fragmenty lyzovaných bakteriálnych buniek sú lipopolysacharidy, ktoré aktivujú imunitný systém, ktorý vyhladzuje účinok terapie fauli. Preto boli vyvinuté technológie na získanie vysoko purifikovaných fagických liekov. Fagopruzie sú rozdelené na druhy špecifické (pôsobia iba na určitý typ mikroorganizmov) a fágy, ktoré ovplyvňujú niekoľko typov mikroorganizmov.
Definícia efektívnosti
Diskusie týkajúce sa účinnosti týchto liekov stále pokračujú. Preto bol testovaný jeden z najbežnejších univerzálnych fagických liekov, ktoré by podľa pokynov na použitie mali konať proti mikroorganizmom siedmich druhov. Vybrali štyri z nich a vyzdvihli referenčných zástupcov týchto narodení.
V dôsledku štúdií sa zistilo, že vo všetkých prípadoch v stredu s pridaním univerzálneho liečiva tkaniny bola koncentrácia bakteriálnych buniek oveľa menšia, ale úplná smrť mikroorganizmov a osvietenie média sa nevyskytla.
Študovaný liek preto nepreukázal sto percent účinnosť pomocou testovacích mikroorganizmov. Táto skúsenosť si však vyžaduje ďalší výskum, pretože sa považuje za potrebné študovať mechanizmus pôsobenia fágov na molekulárnej genetickej úrovni — pozorovanie nahradenia fágu bakteriálneho genómu a vylúčenie možnosti tvorby lysogénnych populácií baktérie ošetrené univerzálnym fágovým liekom.
V každom prípade táto skúsenosť potvrdzuje iba možnosť použitia bakteriofágov ako alternatívy k antibiotikám a poskytuje základ pre ich použitie v potravinárskom a spracovateľskom priemysle, aby sa zabránilo kontaminácii potravín patogénmi potravinárskych toxikoinfekcií. Koniec koncov, kontaminácia hydinových výrobkov Salmonella, Leaferii, Campilobacteria, Jersinius a Esherchia je problémom nielen v Rusku, ale aj na celom svete.
Je potrebné poznamenať, že podľa vedeckých publikácií už domáci vedci vykonali výskum, ktorých cieľom bolo študovať možnosť dekontaminácie hydinových výrobkov zo Salmonella Gallinam Pullom pomocou bakteriofágov. V dôsledku štúdií sa zistilo, že mäso, ktoré bolo ošetrené roztokom fágu, bolo po 12 hodinách o 92,3% menej kontaminované salmonelou (v porovnaní s kontrolou) a po 24 hodinách — o 97,4%, čo, čo je, čo je o 97,4%. bol takmer 90, deväťkrát menšia úroveň kontaminácie mäsa kontrolnej skupiny.
Takéto výsledky sú veľmi povzbudivé, ale nanešťastie zatiaľ neexistuje spôsob, ako túto skúsenosť reprodukovať, pretože vedci neložili fág, ktorý používajú v žiadnom z depozitárov Ruska.
Mechanizmus pôsobenia bakteriofágov
Samozrejme je potrebné jasné porozumenie, že bakteriofágy nenahrádzajú antibiotiká, ale sú alternatívou. Pretože majú mierne odlišný mechanizmus účinku a účinku na mikrobiálnu biocenózu. V prvom rade by sa mala zdôrazniť vysoká špecifickosť bakteriofágov: ich činnosť je zameraná na určitý typ mikroorganizmu — iné druhy zostávajú nezmenené. Zároveň sa pôsobenie antibiotík vzťahuje na mikroorganizmy patogénnych aj väzieb (normoflora), ktoré nevyhnutne spôsobujú dysbiózu. V prípade „zničenia“ určitého typu mikroorganizmu sa skutočne vyskytuje voľné ekologické výklenky, ktoré sa potenciálne môže stať „miestom pobytu“ pre iné, prísnejšie mikroorganizmy. Z tohto dôvodu musí doktor veterinárnej medicíny jasne porozumieť mikrobiologickým procesom, ktoré sa vyskytujú v hydine, a po priebehu antibiotík používajú probiotické lieky a používajú probiotické lieky. Fenomén druhov -špecifickosť bakteriofágov vám umožňuje minimalizovať veľkosť ekologického výklenku, ktorý sa tvorí po ich použití, a podľa toho obnoví a stabilizuje populácie väzbových baktérií rýchlejšie.
Vývoj sekundárnej rezistencie na bakteriofágy nie je charakteristický, pretože mechanizmom ich účinku je zahrnúť svoju (vírusovú) DNA do baktérie genómu s jeho následnou lýzou (účinok virulentných fágov). Pri používaní antibiotík a iných chemoterapeutických liekov je vývoj rezistencie voči nim pomerne bežný jav a pohybuje sa od 60 do 90% prípadov.
Schopnosť antibakteriálnych liekov preniknúť do telesných tkanív sa pohybuje od vysokých po veľmi nízky, zatiaľ čo v bakteriofágoch je táto schopnosť veľmi vysoká. To prispieva k vysokej koncentrácii fágov namiesto infekčného procesu, ich počet sa zvyšuje samovutiením a sú vylúčené z makroorganizmu po úplnom odstránení infekčného činidla. Koncentrácia antibiotík v ložiskách infekcie závisí od mnohých faktorov: biologická dostupnosť lieku, typ mikroorganizmu a jeho lokalizácia v makroorganizme, trvanie infekčného procesu.
V prípade predpisovania antibiotickej terapie závisí racionálna kombinácia liekov od ich triedy a môže prejsť typom súčtu, pohlavia atď. D. V závislosti od mechanizmu pôsobenia na bakteriálnu bunku. V prípade fágov — kombinácia sa vždy uskutočňuje podľa typu potenciálu, bez ohľadu na triedu lieku.
Vedľajšie účinky chemoterapeutických činidiel sú známe a prejavujú sa hlavne vo forme alergických reakcií, toxických účinkov na tkanivo a orgány makroorganizmu a tiež spôsobujú dysbiotické javy. Súčasne je jediným známym vedľajším účinkom bakteriofageoterapie v izolovaných prípadoch alergické reakcie, ktoré sa vyskytujú v dôsledku masívnej deštrukcie bakteriálnych buniek a uvoľňovania fágových častíc.
Preventívne použitie antibiotík z hľadiska mikrobiológie je iracionálne. To sa však nevzťahuje na používanie fágov.
Proces vytvárania nových antibakteriálnych liekov vyžaduje niekoľko až niekoľko desaťročí. Liečivo založené na bakteriofágoch je možné vytvoriť a testovať v priebehu roka za predpokladu, že existuje aktívna a špecifická virulentná fazeta.
Takže éra antibiotík postupne mizne, vedci z celého sveta aktívne hľadajú svoju primeranú a účinnú náhradu a baktérie vírusy sú jedným z takýchto prostriedkov, ktoré sa s touto úlohou úspešne vyrovnávajú. Z dôvodu určitých okolností sa tento smer už dlho pomaly vyvíjal, ale teraz veterinárna medicína dosiahla potrebu zintenzívniť výskum.
Оставить коммент.