Takéto plesňové ochorenie ako neskorá pleseň je známa každému záhradníkovi. Príliš veľa problémov, spôsobuje vlastníkov osobných pozemkov. Paradajky, zemiaky, baklažány sú najcitlivejšie na neskoré pleseň. S príchodom tmavých škvŕn na lístia a stonkami tmavých škvŕn, rastliny začínajú vyschnúť a ovocie sčernie a hniloba.
Na ochranu budúcej plodiny je potrebné prijať preventívne opatrenia. Pretože fytofér je predstaviteľom plesňových chorôb, nie je ľahké sa zbaviť tohto nešťastia, jej spóry môžu byť infikované semenami, pôdou lokality, dokonca aj výstavbou skleníka.
Spracovanie semien, nádob a skleníkov
Pred výsadbou sa poľnohospodárskym technikom odporúča dezinfikovať materiál semien, napríklad veľmi slabým roztokom mangánu rýchlosťou 1 g prášku na 100 ml vody. Pôda, nádoby (škatule) pre budúce sadenice by sa mali tiež spracovať a iba by sa mali spracovať, a potom pokračovať v siate semien.
Keď sú sadenice paradajok už pripravené na výsadbu v zemi, mali by ste sa postarať o čistotu a dezinfekciu skleníka a inventára.
Skleník, v prvom rade, musí byť vyčistený z minuloročných trosiek a špiny, všetky jeho povrchy by mali byť čo najčistejšie. Ako dezinfekčné roztoky môžete používať lieky chemického alebo prírodného pôvodu:
Bordeaux zmes;
Zriedený síran meďnatého;
vývar alebo infúzia ihiel.
Pri použití navrhovaných fondov je možné úspešne zabrániť nielen výskytu neskorého plesnia, ale aj varov, práškovej plesne, šedej hniloby, hrdzu.
Výber stránky
Výber pozemku pre paradajky je najlepšie dobre a vetraný, s miernym stupňom kyslosti. Ak je potrebné zaviesť pôdu, malo by sa to robiť iba v malých množstvách. V oblastiach s vysokým obsahom vápna fytoféra sa zdá byť oveľa častejšie.
Je známe, že spóry húb uprednostňujú surové, vlhké miesta. Preto pri výsadbe hotových sadeníc v skleníku musí skleník alebo otvorená pôda dodržiavať schémy pristátia, aby sa zabránilo zhrubnutiu pristátia. Skleníky musia byť neustále vetrané.
Aby paradajky rástli silné a zdravé a nestali sa obeťou neskorého plesňa, mali by sa kŕmiť mikroemenmi výživných látok (mangán, draslík, jód), fosfor a hnojivá draselného počas celej sezóny.
Nástroje na prevenciu fytofaryózy: sadenice a plodné rastliny
Na boj proti neskorej plesni sú paradajky postriekané rôznymi roztokmi a biologickými výrobkami. Keďže paradajky sa konzumujú, túžba záhradníkov používať najškodnejšie a neškodnejšie, ale biologicky efektívne prostriedky sú pre tieto účely pochopiteľné. Tu je najjednoduchší a najsvedčenejší z nich:
Roztok z infúzie cesnaku a draslíka permanganánu. Príprava: 100 g klinčekov alebo cesnakových listov najskôr rozdrvené, výsledná hmota sa naleje pohárom vody. Po dni sa infúzia filtruje a zriedi sa vodou (10 l), potom sa k obsahu pridá 1 g permanganátu draslíka. Spracovanie sa môže vykonávať často s intervalom 12-16 dní.
Mlieko s pridaním jódu. Po prvé, 1 liter mlieka sa pridá do 10 -litrového vedra s chladnou vodou (nevyhnutne odmastenými), potom sa tam podáva 10 kvapiek jódu a roztok je zmiešaný. Postrek sa vykonáva dvakrát, opakované ošetrenie paradajok sa môže vykonávať za pár týždňov.
Laulus Serum, zriedené v rovnakom pomere s vodou, sa považuje za vynikajúci liek proti vzhľadu neskorého plesnia. Paradajky je možné spracovať už začiatkom júla.
Jedna šálka obyčajného stola (nie jodizovaná) soli sa mieša, kým sa úplné rozpustenie 11 litrov vody. Vytláčanie roztoku vody a soli raz mesačne striekajú pomerne veľké, ale stále nezrelé ovocie paradajok.
Na začiatku kvitnutia sa odporúča ošetrovať rastlinu síranom medi, pre roztok je dosť na to, aby ste si vzali 2 t. l. Sulfurská soľ na 10 litra nádoby s vodou.
S najmenšími príznakmi vzhľadu neskorej plesne môžete použiť roztok bežných kvasiniek. Podiel: 100 g pekárskych kvasiniek na 10 litrov studenej vody.
Existuje tiež veľa chemikálií, ktoré bojujú proti neskorému plesni. V podstate ide o malé toxické látky (chemikálie 1. a 2. triedy toxicity sú vylúčené) sú vylúčené). Napriek tomu musíte pri ich uplatňovaní dodržiavať odporúčania pre metódy dávkovania, frekvencie a spracovania.
Preto sa môžete vyrovnať s zákernou neskoro plesňou paradajok, iba od začiatku do konca, aby ste pozorovali všetky požiadavky na jej prevenciu.
Оставить коммент.