Typy fasádnych omietok

Typy fasádnych omietok: Pripojenie komponentov

V predaji nájdete niekoľko druhov omietkovitých fasádnych omietok. Toto sú pre nás najznámejšie minerálne kompozície, ako aj silikón, kremičitan a akryl. Samotné mená naznačujú, ktoré spojivo sa používa vo svojej výrobe. Typy fasádnych omietok sa líšia hlavne týmto. Minerálna omietka je cement, ktorý obsahuje polymérne prísady, ktoré zvyšujú elasticitu a priľnavosť kompozície. V silikátovej omietke sa používa So -Called Water Glass a do neho sa pridajú plastifikátory. Nakoniec, akrylové kompozície zahŕňajú použitie akrylových živíc a niektorých ďalších polymérov a silikónovú živicu ako zložku spojiva. Prítomnosť jednej alebo druhej zložky určuje, ako zvoliť typy omietok fasády v závislosti od povrchu povrchu.

Takže kvôli vysokej permeabilite pary sa na vyzdobenie stien zložených z prírodných materiálov alebo izolovaných minerálnou vlnou používajú omietky z minerálov a silikónov alebo izolovaných minerálnou vlnou. Acrylové omietky nemajú podobné vlastnosti, a preto sa používajú na ozdobenie stien izolovaných polystyrénovou penou.

Odpor a odolnosť

Rôzne typy omietok fasády sa navzájom líšia podľa ich prevádzkových charakteristík. Acrylová omietka sa teda považuje za najodolnejšiu voči rôznym mechanickým poškodením. Kremíkové a silikónové kompozície sa vyznačujú priemernou úrovňou rezistencie voči rôznym vplyvom. Ale minerálna omietka sa považuje za najmenej odolnú voči mechanickému poškodeniu. Bohužiaľ, tiež sa nelíši o odolnosť voči vlhkosti. Týmto ukazovateľom je blízko k kremičitým omietkam. Ale akrylové a silikónové kompozície sú vysoko odolné voči vlhkosti.

Existuje ďalší pomerne dôležitý ukazovateľ. Toto je stabilita omietky voči biologickej korózii, to znamená vzhľad húb a plesní (a dokonca aj v niektorých prípadoch rias). Z tohto hľadiska voľba nezávisí od spojovacieho prvku, ale od toho, či bol do riešenia pridaný biologicky aktívny liek, čo znemožňuje vyvinúť takéto mikroorganizmy.

Minerálne alebo akrylové kompozície

Vzhľadom na typy fasádnych omietok je potrebné poznamenať, že okrem odporu a trvanlivosti existujú aj ďalšie kritériá výberu. Takže napriek tomu, že zloženie minerálov sa považuje za menej pretrvávajúce a trvanlivé, majú ďalšie výhody. V prvom rade je to prístupnosť — s výnimkou tých typov, v ktorých sa pridávajú mramorové čipy, sú tieto riešenia veľmi lacné. Po druhé, minerálne omietky dokonale chránia dom pred vlhkosťou a líšia sa vo vlastnostiach požiaru. Okrem toho sa dajú ľahko uplatňovať, takže s tým sa môže tiež vyrovnať s neprofesionálnym.

Keď hovoríme o akrylových omietkach, treba poznamenať, že ich hlavná výhoda, okrem rezistencie a trvanlivosti, je koeficient absorpcie vlhkosti, a preto sa tieto zlúčeniny používajú v oblastiach s veľkým ročným zrážkam. Ale akrylové omietky sú drahšie a navyše sa líšia v horľavosti, čo ukladá určité obmedzenia ich používania.

Štrukturálny účinok

Odkaz nie je jediným kritériom, ktorým možno klasifikovať typy omietok fasády. Hovoríme o štrukturálnych účinkoch. Na jednej strane vykonávajú dekoratívne funkcie. Na druhej strane majú praktický význam. Čím plynulejší je povrch omietky, tým horšie toleruje vonkajší efekt a stres, čo znamená, že sa na ňom objavujú ľahšie praskliny. Čím drsnejšia je stena, tým menej je toto nebezpečenstvo, aj keď bude znečistená oveľa rýchlejšie. Odborníci teda neodporúčajú používať hladké omietky na dekoráciu fasád.

Drsnosť povrchu je určená typom a veľkosťou granúl plniva. Veľa však závisí od spôsobu použitia riešenia na základňu. Existuje niekoľko možností. Prvým je drsný povrch nazývaný „rune“ alebo „jahňa“ (niekedy nájdete názov „Goose Skin“). Takáto textúra sa dosiahne pri nanášaní valca, keď sa nepravidelnosť tvorí polovičným termínom, panvicou, osobitne skrúteným handrou. Druhý typ povrchu sa nazýva brada-hanba alebo vlnitá. V literatúre nájdete také označenia ako „kôra“ a „Bark Beetle“. Takáto sadra obsahuje malé kamienky. Pri trení omietkovou hmotnosťou sú vyrezávané na povrch drážky — vodorovné, kruhové alebo vertikálne (v závislosti od metódy utierania). Priestrety akejkoľvek štruktúry sa vyrábajú v širokých farbách.