Koncept „dizajnu“ (dizajn) prvýkrát znel v 16. storočí a rýchlo sa zakorenil v celej Európe. Tento koncept bol pôvodne v súlade s talianskym výrazom „Designo Intero“, čo znamená „Božský nápad“ narodený umelcom.
Čas rozšíril hranice tohto konceptu. V modernom svete dizajnéri pracujú takmer vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti. Špeciálnym miestom v tomto zozname je dizajn interiéru. Človek vždy pripisoval veľký význam predmetom, ktoré ho obklopujú. Okrem čisto funkčného zaťaženia je dizajn interiéru navrhnutý tak, aby uspokojil estetické potreby človeka, čím sa okolo neho vytvára pohodlný priestor.
Akékoľvek obydlie skôr alebo neskôr získava zvláštne prvky v súlade s návykami a preferenciami jeho majstra. Pri riešení problému rozvoja dizajnu priestorov, okrem štylistických zákonov, je potrebné vziať do úvahy osobné a psychologické aspekty dizajnu, ktoré pomôžu vytvoriť najharmonickejšiu atmosféru osobného priestoru.
Psychologické aspekty dizajnu interiéru možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín — harmonické a stimulujúce. Harmonický prístup k dizajnu zahŕňa návrh priestorov v štýle, ktorý je najvhodnejší pre duchovný stav alebo psychotyp majiteľa. S pomocou nábytku, príslušenstva, prvkov dekoru, farebnej schémy sa vytvorí atmosféra, ktorá poskytuje zákazníkovi stav pohodlia a odpočinku. V prípade použitia stimulujúceho prístupu sa návrhár snaží zdôrazniť najvýhodnejšie strany osobnosti majiteľa alebo vyhladiť negatívny. Napríklad optimistický štýl krajiny alebo špičkových technológií naplnený svetlými farbami je schopný povzbudiť človeka náchylného k melanchólii alebo depresii. A interiér klasického štýlu, vyrobený z pastelových farieb, je schopný priniesť pokojný kontemplatívny stav nevyváženého človeka.
Ideálnym možnosťou dizajnu by bol rovnaký pomer oboch funkcií. Ale vykonať takúto rovnováhu v praxi je dosť náročná úloha, najmä pre neprofesionálu. Napriek tomu, pomocou rady špecialistu a spoliehania sa na váš vkus, môžete skúsiť vybaviť svoj vlastný domov podľa zákonov psychológie dizajnu.
Оставить коммент.