Drvivá väčšina mestských miest uprednostňuje nákup mladých hroznových kríkov, hoci táto metóda terénnej úpravy lokality má množstvo významných mínus, konkrétne vysoké náklady a riziko, že sadenice sa na mieste pristátia zakorenili. Je pravda, že existuje iná možnosť — nezávislá kultivácia, ktorá s kompetentným prístupom nevyžaduje nadmerné finančné a časové náklady. Aby som sa ubezpečil, že aj tento článok pomôže aj neprofesionálnemu záhradníkovi vysporiadať sa s odrezkami a pristátím bobúľ vína.
Postupný opis procesu pestovania sadeníc až do okamihu pristátia
Šírenie takej záhradnej kultúry, ako je hrozno, začína odrezkami, to znamená orezávanie časti ovocných kríkov, aby sa ďalej rástol ako samostatná rastlina. Optimálny čas pre tento proces je jeseň, najmä čas klesajúcich listov, pretože počas tohto obdobia obsahuje drevo najväčšie množstvo užitočných látok, vďaka ktorým je jesenné medzery lepšie prispôsobené zakoreneniu ako pružina.
Po rozhodnutí o vhodnom viniči, ktorého hrúbka by mala byť, ako ceruzka, je potrebné odrezať niekoľko odrezkov s 3 až 4 púčikmi a dĺžkou tridsať až štyridsať centimetrov. Je dôležité, že po vykonaní rezu vo vzdialenosti 4-5 cm od obličiek je budúce sadenice dôkladne zabalené do machu alebo mokrej tkaniny. Odrezky môžete ukladať buď v chladničke (na spodnej poličke), ktoré sa predtým zabalili do polyetylénu, aby sa predišlo predávkovaniu alebo do pivnice, kde je tiež podporované chladné médium a vysoká hladina vlhkosti.
V 2. až 3. týždni v marci je potrebné hoty odstrániť a rezať v uhle 90 stupňov pod obličkou dole, po ktorej vo vzdialenosti asi dva alebo tri centimetre od obličiek vykonajte šikmú orezanie na vrchu aby sa šťava pozdĺž viniča zostúpila z druhej strany. Po odstránení extrémnej obličky bude 1/3 nižšie pomocou ostrého objektu (nože, britvy atď. D.) ho pozdĺžne znížte, aby ste zlepšili a urýchlili proces klíčenia koreňov. Potom, počas 2 dní, by sa odrezky mali udržiavať úplne ponorené do vody, ktorej teplota nepresiahne 18 stupňov, zatiaľ čo na zintenzívnenie tvorby koreňov môžete pridať 1 t. lyžica medu alebo špeciálnych liekov ako Biostitim, Kornesvin, Human, Heteroauxin a Epin.
Na klíčenie obličiek by sa odrezky mali umiestniť na slnečné miesto (para. Hlavná vec je sledovať, aby v brehu bolo vždy dostatok vody a ak je to potrebné, pridajte ju. Podľa týchto jednoduchých pravidiel môžete vidieť, že najskôr (asi o 14 dní neskôr) budú otvorené takmer a po týždni začnú korene rásť.
V čase pristátia by sa začínajúci záhradníci mali postarať o prípravu vhodných kontajnerov. Predtým je ich vrchol odrezaný a otvory sa vyrábajú v spodnej časti, po ktorej je nádoba umiestnená na paletu vhodnej veľkosti a môžete ju začať vyplňovať substrátom pristátia. Najprv sa naleje rozšírená hlina, aby sa zabezpečila dobrá drenáž, a potom Zem, ktorá je zmesou rovnakého objemu množstva čerstvého listu humusu z lesa, piesku a záhradnej pôdy (všetky prísady sú dôkladne premiešané).
Vedľa výšky 5-6 centimetrov je vyliatá z pôdy, kde potrebujete jemne umiestniť stopku, zatiaľ čo viditeľná časť rastliny by mala byť najmenej 15-20 cm. Semenáky by sa mali posypať zemou na každej strane, čím sa zabráni zhutňovaniu pôdy, aby sa zachovala optimálna štruktúra pôdy — navyše sa stonka nakoniec časom zmenšuje. Počas vývoja koreňového systému hrozna by sa malo vziať, aby sa zabezpečilo, že Zem nie je suchý alebo naopak nadmerne vlhký, pretože to spomaľuje rast rastu. V ideálnom prípade by sa zalievanie malo vykonávať často, ale v malom množstve. Pokiaľ ide o najvyššie obliekanie, v tejto fáze to nie je potrebné.
Natáčanie výhonkov sa vykonáva každé 2-3 týždne od okamihu aktívneho vzhľadu z lístia z obličiek. Nakoniec, do prvého mája, bude vašou likvidáciou dobre tvarovaným krížom vína, pripravený na pristátie.
Alternatívne možnosti kultivácie hrozna
Spolu s vyššie uvedenou metódou existujú alternatívne metódy, ktoré má zmysel podrobnejšie zvážiť:
Pestovanie pomocou koreňového vrstvenia je najjednoduchšou možnosťou, ktorá zahŕňa kopanie koreňa dozrievanej rastliny, jej zástrčku a následné kopanie do pozdĺžnej fosície malej hĺbky. Koreň by mal byť položený v horizontálnom smere, potom ho dôkladne naplňte čerstvým humusom a zalievať ho čo najčastejšie, ako je to možné. Vďaka intenzívnemu zalievaniu a prijímaniu prospešných stopových prvkov sa tvorí veľa obličiek a prvé klíčky sú viditeľné na povrchu už po 1-2 týždňoch. Akonáhle sa stanú silnejšími, môžete vykopať podzemok a prerezávanie a ďalšie pristátie na vybranom mieste.
Letné kopanie výhonkov — optimálne riešenie v prípadoch, keď je vytvorený krík hrozna a pomerne veľký pozemok. Túto metódu nemožno nazvať najrýchlejším, ale vyžaduje si minimálne úsilie od začínajúceho záhradníka. V prvom rade vyberieme zdravú a silnú vetvu, ktorá určuje časť, z ktorej bude vykopaný. Na zvolenej strane viniča vyrábame brázdy (najjednoduchšia cesta s pomocou holiaceho strojčeka, hoci je vhodný aj ostrý nôž) na stimuláciu tvorby koreňového systému, po ktorom inštalujeme vetvu 15-20 centimetre rovnobežné s úrovňou Zeme. Nezabudnite opustiť koniec vetvy vonku. Výsledkom je, že po krátkom časovom období bude veľa obličiek klíčiť a ak nezabudnete na periodické štipky, potom budete pestovať krík s rozvetvenými koreňmi. Keď sa výhonky vytvoria, je potrebné vykopať a rozrezať vetvu na časti v súlade s počtom budúcich sadeníc. Nevýhody tejto metódy zahŕňajú oneskorenie plodenia v dôsledku poškodenia odnoží mladých kríkov. Až do prijatia prvej úrody v prípade náležitej a pravidelnej starostlivosti uplynie najmenej tri roky.
Air Division je pomerne bežným spôsobom, ktorý sa používa koncom jari a v prvých letných týždňoch. V prvej fáze sa celé lístie a horná vrstva kôry odstránia z dolnej časti, vybrané na reprodukciu viniča, zatiaľ čo prsteň kôry by mal mať kolmý smer vo vzťahu k smeru vetvy hrozna. Striky sa vyrábajú zhora a pod odrezaním, po ktorom sa na vetvu vloží plastové vrecko, nezabudnite na tesné vinutie pod miestom, kde sa vyrábajú brázd. Vo vnútri je mokrá zmes umiestnená z humusu, piesku a zeme, po ktorej je vrecko dôkladne zatvorené na vrchu. Aby sa predišlo prehriatiu, je vhodné zabaliť izolovanú vinič s dodatočne hrubým papierom, čo minimalizuje riziko prenikania do slnečného svetla, zatiaľ čo je dôležité, aby bol balík s pôdou vždy vertikálne umiestnený. Pri páde sa tvoria korene, čo naznačuje, že sadenice sa môžu vysadiť predtým, ako sa vetve vetvy s 3 až 4 púčikmi.
Kompetentné pristátie je kľúčom k úspešnému rozvoju ovocných kríkov
Je ťažké preceňovať dôležitosť správneho pristátia, pretože je na ňom intenzita a rýchlosť transformácie sadeníc na plné plodné kríky na ňom závisí. Hodnota kľúčov je:
Poskytovanie hlbokého zalievania
Vytvorenie hlbokých jamiek s odtokom.
Hĺbka jamiek pre chubokov, ktoré sú vyrobené vo forme štvorcov 60 centimetrov, by mala byť v rozmedzí od 80 do 100 cm. Niekoľko vrstiev je dôsledne položených na dne: popol (asi 400 gramov), odtok (rozbitá tehla, drvená kameň, expandovaná hlina) s výškou 10 cm alebo viac, bridlica a vertikálne umiestnená časť potrubia od 1 metra dlhý. Z hľadiska praktickosti pri dodávaní vody a hnojivách do podzemku do podzemku má zmysel používať potrubia z azbestu, pretože majú odolnosť proti korozívnym účinkom. Po inštalácii potrubia na severnú stranu naplníme jamu vopred zmiešanou zmesou pôdy (čo sme odstránili z jamy) a 2 vedrá humusu-ak hovoríme o ťažkej pôde, potom 0,5 vedier piesku môže byť pridané na načrtnutie štruktúry. Pôda sa naleje do dvadsiatich až tridsiatich centimetrov hlboko do stredu, zatiaľ čo hlinená šmýkačka sa navyše vyrába v strede, kde umiestnime chubuk (iný názov semenáka hrozna) a potom roztavte korene a opatrne naplníte zem. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby boli 2. spodné púčiky pokryté pôdou a vychádzajú iba výhonky hornej časti. Následne sa Zem zmení a bude potrebné upraviť polohu potrubí. Ten mulčuje spať tak, aby vetvy zostali v oblasti viditeľnosti.
Do 1 roka sa do potrubia naleje týždenná voda v závislosti od indikátorov teploty a horná časť musí byť uzavretá plechovkou konzervovaného jedla, aby sa zabránilo dreváb a prenikanie baktérií. Počas jesenného pristátia by sa sadenice malo navyše pokryť na zimu a na jar sa začína aktívne zalievať, takže do posledných letných týždňov si získajte dozretý krík s dobrými koreňmi, ktorý môže byť plodný po 12 mesiacoch po 12 mesiacoch po 12 mesiacoch.
Existujú situácie najmä vtedy, keď veľké množstvo nedávno vysadených rastlín, keď je vhodnejšie vyrábať zákopy, mať kríky v dvoch radoch vo vzdialenosti 2 metre. V rovnakej vzdialenosti od radov tyče, priekopa merača, vyplňuje ju rovnakým spôsobom ako otvor a upevňuje potrubia v centrálnej časti, s dvojmou medzerou od seba navzájom. V smere výkopu vyrábame niekoľko šikmých jamiek, na ktoré sme dali chuboky, zatiaľ čo sklon rastlín, vrátane narovnaných koreňov, by mal byť nasmerovaný do pruhu hlavného prehlbovania. To umožní koreňom rýchlo získať prístup k živín a vlhkosti, takže o rok neskôr sa všetky sadenice zmenia na silné vinič viniča.
Potrebné nástroje a materiály na pestovanie a výsadbu sadeníc hrozna
Zoznam toho, čo potrebujete na pestovanie sadeníc, obsahuje:
Zariadenie na štekanie kôry — holiaci strojček alebo ostrý nôž;
banka 1 litra;
kartónové tetrapaky alebo iné kontajnery vhodné na pestovanie odrezkov;
látka na zabalenie odrezkov v zime;
multifunkčné balíčky vyrobené z polyetylénu;
Najmä drenážne materiály, zlomené tehly, rozšírená hlina, rozdrvený kameň;
popol;
piesok a čerstvý les humus z listov;
baliaci papier so zvýšenou hustotou;
nylonové vlákna;
lopata;
malé kúsky potrubí (asi 1 m dlhé) a bridlice;
súbor pre úhľadné prerezávanie;
mreže (potrebné pre podväzok pri použití spôsobu výboja vzduchu).
Оставить коммент.