Mistrz przebiegu: elektryczny Mercedes EQV przejechał 400 kilometrów

Wraz z nową elektryczną furgonetką EQV, Mercedes składa poważną ofertę na rynku. Elektryczny MPV nie jest droższy od wersji z silnikiem Diesla, ma zasięg 400 kilometrów na jednym ładowaniu i będzie dostępny na rynku jesienią tego roku.

jest produkowany na tej samej linii, co jego zwykły „brat” w zakładzie w Vitorii w Hiszpanii.

Różnice w stosunku do zwykłej Klasy V są niewielkie, przynajmniej wizualnie, grill jest nieco zmodyfikowany, zamknięty i przypomina grill poprzedniego elektrycznego SUV-a EQC. Od czasu do czasu niebieski jest używany tu i ówdzie z różowym złotem — ale poza tym jest to zupełnie normalna V-klasa.

Podobnie jest z przestrzenią w samochodzie – choć akumulator 90 kWh musiał się zmieścić, to dostępna przestrzeń pozostała ta sama. W tym celu kamery instaluje się w przestrzeni pod podłogą. Daje to również zdecydowany plus osiągom samochodu podczas jazdy. Bez tego nie ma napędu na wszystkie koła, a moc przekazywana jest tylko na przednią oś.

EQV 150 kW / 204 KM rozpędzenie się do 100 km/h zajmuje mniej niż dziesięć sekund, a prędkość maksymalna wynosi 140 km/h. Za niewielką dopłatą w wysokości nieco poniżej 200 euro prędkość maksymalną można zwiększyć do 160 km/h.

Kierowca samochodu kontroluje zużycie energii za pomocą różnych programów jazdy. W wersjach C (komfort) i S (sport) pełna moc jest dostępna przy momencie obrotowym 362 Nm. Jeśli klimatyzator pracuje na pełnych obrotach, naturalny zasięg zanika. 250 kilometrów — najprawdopodobniej niemożliwe przy dynamicznej, stylowej jeździe.

Bardziej oszczędni prawdopodobnie wybiorą poziom Ese, który oferuje zaledwie 100 kW/131 KM, klimatyzacja działa dobrze. W przypadku E+ staje się „niebezpieczne”, jeśli pasażerowi jest trochę zimno. Bo wtedy ogrzewanie działa w ograniczonym zakresie, a moc silnika spada do prawie 109 KM. Wręcz przeciwnie, poprawia to bilans energetyczny.

Kierowca może również wpływać na zużycie energii za pomocą odzyskiwania energii hamowania: od prostego „pływania” – bez odzyskiwania – do „jazdy jednym pedałem”, tutaj wszystko jest możliwe. Ostatni system przywraca maksymalną ilość energii.

To imponujące, jak ta 2,7-tonowa furgonetka eksploduje na miejscu, jeśli puścisz gaz na czas. Jeśli ci się to nie podoba, możesz ustawić regenerację tak, jakbyś był „zwykłym” hamulcem silnikowym, co może pomóc w przejściu z silników spalinowych na e-mobilność.

Aby zmniejszyć obawy o brak przebiegu takim pojazdem, dostępne są dodatkowe opcje. Przede wszystkim pytanie brzmi, jak szybko ładuje się taki samochód elektryczny. W przypadku EQV naładowanie baterii z powrotem do 80 procent zajmuje 45 minut. Załóżmy, że masz ładowarkę prądu stałego o mocy 110 kW. Wtedy inwestycja może stać się interesująca dla większych flot taksówkarskich lub usług przewozowych.

Każdy, kto chce używać EQV prywatnie jako sportowy van lub samochód rodzinny, będzie zadowolony z ładowarki ściennej. Pełne naładowanie autobusu Daimlera zajmuje prawie dziesięć godzin.

Innym pomocnikiem w uniknięciu obaw związanych z niskim przebiegiem są inteligentne systemy pokładowe, które wykorzystują dane nawigacyjne do dokładnego obliczania, jak długo wytrzyma bateria i gdzie można „naładować” w drodze, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to prawie standard w pojazdach elektrycznych, w tym z EQV.

Ale jest tu o wiele więcej — pozostały przebieg jest wyświetlany w czasie rzeczywistym podczas jazdy. Tutaj do obliczeń wykorzystywane są dane, takie jak natężenie ruchu, trasa (górska lub płaska) i temperatura zewnętrzna. Ponadto brany jest pod uwagę styl jazdy. Kierowca jest oczywiście szybszy, przebieg jest mniejszy.

EQV można zamówić w dwóch wersjach nadwozia. Wersja Long ma 5,14 m długości, a Extra Long 5,37 m – zmienia to przytulny samochód sześcioosobowy w wygodny samochód ośmioosobowy, ale pojemność bagażnika pozostaje taka sama – 1410 litrów. Jednak kierowca i pasażer z przodu nie czują się jak w vanie czy autobusie, ale w limuzynie.

Przyczynia się do tego również 10,25-calowy ekran informacyjno-rozrywkowy. Jest częścią systemu MBUX wyposażonego już w elektryczną Klasę V. Za pomocą tego tabletu lub aplikacji Mercedes me można wprowadzić fajne funkcje, takie jak osiągnięcie określonej temperatury w samochodzie przed jazdą.

Przy prawie 70 000 EUR brutto (16% VAT) EQV jest odpowiednim obszarem dla pomocy państwa. Oznacza to, że dostaniesz 7500 euro w e-klasie premium i zapłacisz, w zależności od poziomu wyposażenia, mniej więcej tyle samo, co za klasę V 250d z silnikiem Diesla. Jednocześnie Mercedes chce zaoferować alternatywę dla silnika spalinowego w realnej cenie.

Dane techniczne Mercedes EQV 300 (długi)

  • Długość / szerokość / wysokość: 5,14 / 2,24 / 1,91 metra
  • Silnik elektryczny 150 kW / 204 KM. / szczytowa / 70 kW / 95 KM (ciągły)
  • Moment obrotowy: 362 Nm
  • Pojemność baterii: 90 kWh

Czas ładowania: około 10 godzin (pudełko zamknięte, 100 procent) około 45 minut (szybka ładowarka, 110 kW, 80 procent)

Napęd na przednie koła:

  • Przebieg: do 418 km
  • Przyspieszenie: 0 — 100 km/hw około 10 sekund
  • Maksymalna prędkość: 140 km/h (standard)
  • Typowe zużycie: 28,1 kWh / 100 km (WLTP)
  • Emisja CO2: 0 g/km
  • Cena: 69 588 euro