Mnoho ďalších typov jahôd sa v prvom rade líši veľkým počtom chorôb a škodcov, ktoré môžu výrazne znížiť očakávanú plodinu alebo úplne zničiť rastlinu. Aby sa chránili jahodové kríky pred útokmi škodcov, húb, infekcií a zachránili ich skutočnosť, že výskyt choroby je potrebné použiť niekoľko metód, ktoré budú podrobne opísané v tomto článku. Ale s cieľom minimalizovať možnosť choroby bobuľa Bush, v prvom rade je užitočné venovať pozornosť vysokým kvalitným sadenicami. Môžete zasadiť iba dokonale zdravé jahody bez rovnomerných príznakov škodcov.
Najbežnejšie škodcovia
Ak pracujete na kvitnutí a postrekovaní jahôd vo vašej oblasti k kvitnutiu kríkov, môžete teda dať menšiu šancu na hmyz a infekcie poškodením rastlín na vašich posteli. Nezabudnite vykonať postrek po poslednej úrode. To pomôže získať dobrú úrodu budúci rok. To sa musí urobiť okolo polovice posledného letného mesiaca.
Jahodový kliešť
Tento hmyz je najbežnejším jahodovým nepriateľom. Je to stvorenie bielej (niekedy žltej) s oválnym telom 0,2 mm. Nie je ľahké ich vidieť, pretože sú neuveriteľne malé. Ale napriek tomu je škoda od nich veľmi viditeľná. A v prvom rade sa prejavuje vo forme zničenia listov — vráskajú sa, stanú sa mastnými. Trpia aj bobule, ktoré nakoniec vo svojej veľkosti nebudú vážne. Ak sa choroba nezastaví včas, jahody zomrú.
Nielen vysokokvalitné sadenice, ale aj postupy vykurovania asi pätnásť minút pred priamym pristátím pomôže vyhnúť sa výskytu tohto škodcu. Po horúcej vode musia byť sadenice opatrne opláchnuté a trochu preč od priameho slnečného svetla. Odporúča sa tiež liečiť jahody infúziou cibule, neorónu alebo koloidnej šedej. To všetko by sa malo robiť pred kvitnutím.
Weevils sú maliny
Tento škodca je o niečo väčší ako ten predchádzajúci, pretože dĺžka jeho tela sa rovná dvom milimetrom. Môže byť tiež určená charakteristickou farbou šedej čiernej farby. Hlavnou sférou jej činnosti sú listy. Znáša sa v nich diery a necháva larvy v púčikoch, ktoré pokračujú v práci jeho rodičov. Na odstránenie tohto škodcu je potrebné asi päť dní pred kvitnutím na spracovanie karbofosov. Táto udalosť by sa mala opakovať na konci augusta. Nezabudnite na zničenie všetkých zvyškov rastlín, v ktorých je možné zachovať hmyz.
Ostatný hmyz
Všetky uvedené jahody sa často nachádzajú na plantážach, ktoré sa nachádzajú hlavne na miestach surových a tieňovaných. Môžete sa ich zbaviť s metalidegidom, ktorý je potrebné liečiť jahodami pred obdobím kvitnutia. Zopakujte tento postup bude potrebný po zhromaždení poslednej plodiny.
Hlavné metódy boja proti chorobám tejto rastliny
Je potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že príčinou húb môže byť množstvo agrotechnických chýb. Patria sem:
zatienené miesto s množstvom vlhkosti;
Chyby pri zalievaní;
vysoká hustota rastlín;
Busting s hnojivami.
Šedá hniloba
Hnedé škvrny so zamatovo šedým nájazdom — Toto je jasný príznak prítomnosti tohto veľmi nebezpečného ochorenia. Takéto miesta je možné vidieť na listoch, ale choroba tiež postihuje púčiky aj ovocie. V dôsledku takejto veľkej infekcie, krík môže úplne zomrieť. To všetko sa však dá zabrániť kompetentným a včasným činom: rotácia plodín, odstránenie burín, zber zrelých bobúľ, ničenie infikovaných častí. Je tiež dôležité postriekať tekutinu Bordeaux pred vegetačnou sezónou.
Vädnutie
Toto ochorenie je schopné zničiť horné korene, ktoré sa vyskytujú najčastejšie po sezónnych dažďoch. Vzhľad tohto ochorenia je sprevádzaný spomalením rastu a výrazným zhoršením vo výskyte rastliny. Ak neprijmete opatrenia, potom za rok prestane závod o plodenie a po dvoch — nakoniec zomrie. Skutočnosť, že neskoré bleskovanie sa dá jednoducho vyhnúť, môže byť zaujímavá. Na tento účel nemusíte liečiť zem a rastlinu chemikáliami. Kompetentné udržiavanie optimálnej úrovne vlhkosti pôdy je najdôležitejším faktorom pri prevencii nástupu choroby. Ale ak to vzniklo, potom pri prvých prejavoch je potrebné odstrániť poškodené časti jahôd.
Prášok
Táto choroba sa šíri veľmi nezvyčajným spôsobom — vzduchom. Muchniya Dew môže preniknúť do spoločnosti infikovanými pristávacími materiálmi na územie lokality. Preto musíte byť čo najviac opatrní a pozorní s tým, čo kupujete, a pristáť na svojom pozemkovom území.
Aké sú teda prejavy práškovej plesne? Po prvé, toto je šedý nájazd, ktorý je ťažké si nevšimnúť. Hovoríme tiež o zhoršení vzhľadu bobúľ — ich obvyklá farba je nahradená viac silážou, okrem všetkého sa objaví aj nepríjemná vôňa plesne.
Pred výsadbou jahôd si musíte zvoliť dobre miesto. A pri prvých príznakoch choroby je potrebné odstrániť infikované oblasti. Pred začiatkom obdobia kvitnutia sa odporúča striekať plantáž. Ako možnosť môžete použiť „topaz“ alebo špeciálnu kalcifikovanú soľ. Rovnaký postup by sa mal opakovať po zhromaždení poslednej plodiny.
Hnedý
V polovici júla môže byť vyznačený vzhľadom tmavom fialového odtieňa na listoch škvŕn, ako aj čiernych vankúšov, ktoré obsahujú spóry húb (mimochodom, praskajú, ak začne pršať). Výsledkom takýchto útvarov je úplná eliminácia listov, ktoré negatívne ovplyvňuje následné plodiny.
Čokoľvek sa škodca stane nezvaným hosťom vo vašej záhrade, môžete s ním v prvom rade bojovať čistením starých listov a postrekovaním nitrami. Mimochodom, posledný liek sa odporúča spracovať kríky počas vegetačného obdobia, potom jedenásť dní po kvitnutí a naposledy — po zberu. Ako prevencia sa odporúča každé štyri roky transplantovať jahody na iné miesto. Kompetentná starostlivosť, pozornosť a včasná reakcia na vznikajúce problémy — to sú základné pravidlá starostlivosti o všetky druhy rastlín.
Оставить коммент.