Ohrievač pre potrubie

V chladných zimných mesiacoch problémy so zásobovaním vody v súkromnom sektore — tento jav nie je taký zriedkavý. Dôvod je triviálny — nedostatok izolácie na potrubiach a v dôsledku toho voda v nich zmrazená. A medzitým je cesta zabránenia tomuto „prekvapeniu“ zrejmá a ľahko dostupná — pozostávajúca z nákupu a úplne jednoduchej inštalácie jedného z typov izolácie potrubia. Skutočnosť, že ich inštalácia poskytne, aké prevádzkové charakteristiky by mali mať, aké možnosti pre materiály sa ponúkajú a ako namontovať izoláciu pre potrubia vlastnými rukami a bude diskutovaná v tomto článku.

Prečo je potrebné zahriať rúry

Po prvé, opäť si pripomíname, že nedostatok izolácie na potrubiach môže viesť nielen k zastaveniu zásobovania vodou v dôsledku zmrazenia, ale aj úplného prerušenia v mieste, kde sa vyskytlo. Výsledkom je, že prielom bude musieť byť eliminovaný úplnou výmenou uzla (zároveň globálne tento problém nevylučuje).

Súčasne, v čase inštalovaná izolácia úplne zmení situáciu a ochrana potrubí pred zmrazením zabezpečí spoľahlivú prevádzku celého vodného systému bez ohľadu na teplotu mimo okna. Zároveň nie je celý vodný systém najzraniteľnejším, ale iba oblastiami, najprv na ulici a po druhé, v miestnostiach bez vykurovania.

V druhom prípade je izolácia pre vodovodné potrubie namontovaná rýchlo a jednoducho. Naopak, izolácia pre otvorené vykurovacie potrubia si vyžaduje oveľa pozornejší postoj k výberu materiálu pre neho a metóde inštalácie. Je zrejmé, že maximálna skupina technických požiadaviek nesmie spĺňať izoláciu potrubí v zemi, ale z nejakého dôvodu sa nachádza otvorene. Po prvé, na oveľa väčší vplyv extrémne nízkych teplôt na ňu.

Požiadavky na izoláciu

Pretože stabilná prítomnosť vody v dome priamo súvisí s komfortom bývania v ňom, je nepravdepodobné, že prielom potrubia pri -20 ° C pred oknom nebude potešiť svojich obyvateľov. Vrátane — a z dôvodu obrovskej zložitosti opravy a akej ceny bude v tomto prípade. V tejto súvislosti je zoznam požiadaviek na moderné ohrievače kvality omnoho dlhší, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať na prvý pohľad. Patria sem:

Ľahkosť inštalácie: Nie každý majiteľ vidieckeho domu má zručnosti pri vykonávaní zložitých stavebných prác — a preto neprítomnosť ťažkostí pri inštalácii izolácie bude určite značným plusom;

Trvanlivosť (prevádzka na obdobie 1-2 rokov pravdepodobne nebude slúžiť ako pozitívna charakteristika pre materiál, ktorý tvrdí, že kvalita prijatá v 21. storočí);

významná úroveň požiarnej bezpečnosti (vyjadrená buď v úplnej nezodpovednosti alebo v schopnosti samostatne -pri vyvolaní ďalšieho šírenia zamerania požiaru);

tesnosť (inak, akékoľvek tepelné izolačné vlastnosti sa ukážu ako zbytočné a potrubia sa nebudú zachrániť pred zmrazením);

prípustnosť viacnásobného použitia (často veľmi pohodlného);

Najprijateľnejšie náklady na dobrú úroveň kvality (najmä preto, že sa veľmi odporúča ušetriť na druhej strane — inak ročné náhrady materiálu v konečnom dôsledku spôsobia tepelnú izoláciu „zlatých“ rúrok).

Technické a prevádzkové charakteristiky

Okrem vyššie uvedených vlastností (ktoré sú pravdepodobnejšie parametre spoľahlivosti izolácie potrubia), ich dodržiavanie hlavného, ​​tepelného izolačného účelu si vyžaduje prítomnosť nasledujúcich technických a prevádzkových charakteristík:

najvyššia úroveň úspory tepla;

Minimálna tepelná vodivosť (ďalej z predchádzajúceho odseku);

vysoká chemická rezistencia (a teda odolnosť proti akémukoľvek nepriaznivému atmosférickému javom);

Schopnosť bez zhoršenia prevádzkových vlastností a použitie ďalšej izolačnej vrstvy, ktorá odoláva prevádzkovým teplotám izolovaných potrubí.

Teplé materiály

Je zrejmé, že uložené požiadavky na fyzikálne a technické charakteristiky významne znižujú kruh materiálov vhodných na výrobu vysokokvalitného ohrievača. V dôsledku toho sa v modernom priemysle používajú iba 4, konkrétne:

Laminát (alebo sklenená vlna) — najčastejšie používaná v ZSSR na tepelnú izoláciu vykurovacích potrubí.

Hlavnou oblasťou používania sú kovové potrubia a kovové plastické;

Výhody — vysoká pórovitosť a ľahkosť;

Nevýhody — Potreba ďalšej izolácie (napríklad strešného materiálu), ktorého výsledkom je nárast nákladov na tepelnú izolačnú vrstvu ako celok, ako aj zložitosť inštalácie a času na jej implementáciu.

Valcová izolácia čadiča

rozsah — priemyselné potrubia;

Výhody — vysoká úroveň tepelnej izolácie, pohodlie a ľahkosť inštalácie;

Nevýhody — vysoká cena, potreba ďalšej vonkajšej ochrannej vrstvy (strešný materiál, obyčajná alebo fóliová pergamín atď. D.).

Polistyle pena (pena)

Hlavnou oblasťou aplikácie sú vodovodné potrubia v súkromnom sektore (vidiecke domy, chaty, chaty atď.);

Výhody — Izolácia penovej peny polystyrénu je lacná, univerzálna (môže sa používať v interiéri aj pod zemou), ekonomická (môže sa použiť opakovane použiteľné), nepotrebuje ďalšiu ochrannú vrstvu (hoci umožňuje jej použitie) a kladenie podnosov;

Nevýhody — V porovnaní s predchádzajúcimi možnosťami má kratšiu životnosť (od 6 do 8 rokov), slabú parnú bariéru a nižšiu mechanickú a chemickú odolnosť.

Penový polyetylén (penový polyetylén, šitá/neoselá pena)

Hlavná oblasť aplikácie je spôsobená nádhernou sadou prevádzkových vlastností, izolácie potrubia z peneného polyetylénu sa používa nielen pre akékoľvek druhy vody a vykurovacích potrubí, ale aj v klimatizácii, vetraní, ako aj pre ďalšie stavebné sektory Všeobecne;

Výhody nie sú zármutok, prakticky nevytvára dym, vynikajúce teplo — a zvukový izolátor (v dôsledku bunkovej štruktúry uzavretého typu), svetlo, lacné, je k dispozícii v rôznych formách (postrojy, listy, listy, rolky ), je elementárne ľahké inštalovať;

Prakticky neexistujú žiadne nevýhody — v úlohe tepelného izolátora (s výnimkou relatívne nízkej trvanlivosti — asi 10 rokov).

Všetky typy predpokladajúcich materiálov sa teda dajú rozdeliť do 2 tried-základom sú prírodné látky (sklo, čadič) a umelé polyméry (polystyrénová pena, polyetylénová pena). Výhodou prvého je hlavne vo vyššej odolnosti a trvanlivosti — ale v inštalácii sú komplikovanejšie, sú dosť drahé, a preto sa najčastejšie používajú vo veľkých priemyselných projektoch. Ale posledne menované sú lacné, pohodlné, nie sú nižšie (a niekedy prekonané) prvé v tepelných izolačných vlastnostiach a je ľahké sa nainštalovať, že dokonca aj osoba, ktorá je veľmi vzdialená od konštrukcie, sa dokáže vyrovnať s izoláciou potrubí s takýmito materiálmi.

Inštalácia izolácie

Je vhodné zvážiť proces inštalácie izolácie na potrubia dodávky alebo vykurovania (z vyššie uvedených dôvodov) na materiáloch druhej polymérnej skupiny. Najobľúbenejšie z nich je „škrupina“ polystyrénovej peny. Jeho inštalácia je mimoriadne jednoduchá, nevyžaduje od dodávateľa žiadne profesionálne znalosti a zručnosti a pozostáva z takýchto etáp:

1. Polovica „škrupiny“, ktorá je niečo ako narezaná pozdĺž flexibilnej dutej trubice, vložte na izolovanú rúrku.

2. Zabezpečuje sa zabezpečené pomerne významné (zvyčajne 10-20 cm).

3. Miesta prekrývania (pre spoľahlivosť susediaceho) sú lepené páskou.

4. Polovice nosené na potrubí sú pripevnené rovnakou páskou.

5. V miestach zákrut, jednotiek/nezrovnalostí, uhlov a iných odchýlok od prísnych horizontálnych je lepšie použiť škrupinu štýlu — pre väčšie pohodlie pri inštalácii a hustejšej a vysokej kvalite izolácie do potrubí.

Tu končia pokyny na izoláciu (podrobnejšie a jasne znázornené na fotografii a videu v tomto článku). Za zmienku je len poznamenať, že počas demontáže sa všetky operácie vyskytujú v opačnom poradí — odstránenie ochrannej vrstvy (ak existuje), potom páska a až potom — ostreľovanie polyméru.