Príprava hrozna na zimu — ako ho môžete chrániť pred tvrdými mrazmi?

V Rusku nás pomerne tvrdá klíma pripravuje vopred na zimné obdobie. Okrem vykonávania viacerých dôležitých bodov a postupov si musíte tiež zvoliť najlepší čas, aby váš hroznový krík nezmazol alebo sa neprehrieval v podmienkach vytvorených pre ňu.

Hlavné body prípravy vinice na zimu

Ak sa hrozno počas poslednej sezóny starostlivo ošetrili, potom také kríky môžu ľahko preniesť drsné zimy. Aktívne príprava na mrazy musíte začať na jar, aby ste zabránili chorobám. Je potrebné počkať, kým drevo úplne rastie.

Aby sa predišlo oslabeniu hrozna v zime, musí sa starostlivo vyšetriť, liečiť na plesňové choroby, odrezať mŕtve alebo rozmaznané vinič. Mali by ste tiež pravidelne liečiť krík po zbere chemikáliami, fungicídmi. To umožňuje závodu získať silu pre budúcu sezónu ovocia.

Nezabudnite na útočisko hrozna na zimu. Pretože vnútorná teplota priamo závisí od toho, ako prospešné živiny budú vaša rastlina stráviť na zabezpečenie zdravého životného cyklu. Hnojte sa minerálnymi a organickými prostriedkami počas celého obdobia dozrievania a rastu. Môžete teda poskytnúť korene a vetvy vinice potrebné množstvo prospešných látok, ktoré budú sprevádzať rýchly rast mladých výhonkov s nástupom jari.

Pobočky viniča s priemerom 6-13 mm, v ktorých jadro dosahuje jedinú tretiu časť viniča, dokonale toleruje zimné prechladnutie. Takéto vetvy je zaručené, že budú mať dostatočný dodávok živín, čo znamená, že zima pre nich nebude hrozná.

Vzhľad dreva možno tiež posudzovať, či hrozno vydrží zimné obdobie. Ak je drevo tmavo hnedé, prasknuté, ale nerozbije sa, potom sa dostalo na zimovanie. Ak majú vetvy zelenkavý odtieň, potom na jeseň je potrebné odrezať. Takéto riasy nebudú schopné vydržať veľké mrazy na základe a môžu tiež spôsobiť plesňové choroby alebo sa môžu pokryť plesňou na prístrešku.

Fázy dozrievania hroznového dreva

Je potrebné zvoliť iba tie odrody hrozna, ktoré sú vhodnejšie pre váš región;

Neustále sledujte stav vinice;

hnojte hrozno krík minerálmi, draslíkom, popolom;

Často odrežte ďalšie vetvy;

monitorovať zaťaženie zhlukov na vetvách viniča;

V lete nezabudnite odstrániť hnojivá s dusíkom, aby ste prestali stavať zelenú hmotnosť vrstiev stoniek;

Na jeseň nezabudnite odrezať všetky výhonky, počnúc pätnástym listom.

Odrežte výhonky, ktoré potrebujete, len keď sa zastaví rast hrozna. Pri narovnaných vrcholoch viniča sa dozvieme, že rastlina prestala vyvíjať. Ale ak sú vrcholy hlavne skrútené, znamená to, že hrozno je v procese aktívneho rastu. Preto musíte vynechať krík, keď sa objavia párne aj skrútené vrcholy viniča.

Čo ešte treba urobiť pred izoláciou

Ak ste celé letné obdobie opatrne a starostlivo sledovali hrozno, zachovali si ho zdravý vzhľad, potom by sa malo poznamenať, že jeseň je najlepší čas na prípravu vinice na úkryt na zimu. Pred prístreškom by sa všetky zbytočné výhonky mali odrezať, odrezať korene a vykonať potrebnú dodávku vlhkosti.

Po zozbieraní úrody musíte nechať rastlinu posilniť. Rýchle prerezávanie môže ublížiť iba závodu, takže odborníci tvrdia, že musíte začať rezať vetvy na prvých mrazoch na základe niekde na konci októbra.

Hlavnou úlohou obrezania starých klíčiacich sa vetiev je zbaviť sa pacientov slabých viniča. Eliminovanie poškodených vetiev, na ich mieste opúšťajte šípku ovocia, ako aj substitučný uzol.

Ďalej by ste mali vykonať katar, odstrániť korene vinice rastúce na povrchu pôdy. To sa deje tak, aby hlboké korene získali silu, posilnili sa.

Aby ste to dosiahli, musíte urobiť nasledovné:

Odrežte všetky korene na úrovni hlavného koreňa;

Vykopajte otvor okolo kmeňa do hlbokej 20 cm;

Nalejte suchý piesok do otvoru;

Na oddieloch vykonávanie spracovania s sulfátom medi;

Nalejte vinicu, dôkladne vodu.

Voda, hrozno je dôležitá, najmä na jeseň, pred zabalením. Ale ak bol pád dosť daždivý, potom nezneužívajte zalievanie.

Ako zakryť hroznový krík na zimu

Po dokončení rezania vetiev a prevažovacích zariadení musíte začať kladiť hroznové kríky. Aby sme zatvrdili vinič viniča čo najlepšie pred zimou — je potrebné dať rastline otvorene v prvých dňoch mrazu.

Hrozinka viniča, spracované vetvy sa môžu odstrániť a presne položiť na povrch pôdy, je možné posilniť pomocou kancelárskych držiakov. Pod dnom je potrebné položiť koberec zo suchých listov, orezaných vetiev alebo smreku. A zakryte drevenými štítmi na vrchu, potom zakryte plachtou, strešným materiálom alebo polyetylénom. Hlavná vec je, že je to vodotesný materiál. Na konci hodte handru, mierne vyplňte zem.

Je dôležité pamätať! Na južnej strane útulku môžete mierne otvoriť hrozno, aby ste mu dali príležitosť vetranie a nehnitosť. Ale akonáhle sa mrazy budú silnejšie, musíte okamžite, pevne zakryť hroznový krík.

Teraz viete presne, ako chrániť vinicu v zime pred mrazom. Je potrebné si uvedomiť, že hneď ako príde na jar, ukazovatele teploty vzduchu plus znamenajú, že je čas odstrániť zimný povlak a okamžite uviazať mladé výhonky k mreže.